Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Cumhurbaşkanlığı Sistemi Referanduma Dair Basın Açıklaması

 

 

17.04.2017

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ REFERANDUMU

 BASIN AÇIKLAMASI

          

            16 Nisan'da tüm Türkiye'de büyük bir başarıyla gerçekleşen halk oylamasında  gerek katılımın son derece yüksek olması, gerekse seçim güvenliğinin eksiksizce sağlanmış olması ve milletimizin huzur içinde sandık başına giderek iradesini ortaya koymasından büyük memnuniyet duyduk.

 

            Sandıklar demokrasilerin yaşam yeridir. Milletin iradesinin en somut şekilde tecelli ettiği, nasıl bir ülkede yaşamak istedikleri ve hangi koşullarda yönetilmeyi tercih ettiklerini ifade edebildikleri yerlerdir. İşte bu nedenle seçim güvenliği en önemli unsuların başında gelir, zor koşullar altında özveriyle çalışan güvenlik güçlerimize ve sandık başına giderek vatandaşlık görevini yerine getiren tüm yurttaşlarımıza teşekkür etmek isteriz.

 

            Bilindiği üzere ülkemiz tarihinde  ilk kez halk tarafından yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Cumhurbaşkanı seçilmişti. Halkın teveccühünün bir işareti olarak, sayın Cumhurbaşkanımız dün yapılan halk oylaması neticesinde yeni geçilen Cumhurbaşkanlığı Sisteminin de ilk başkanı olacaktır, kendisini bu haklı başarısından dolayı kutluyor ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

            Bölgemizde yaşanan ekonomik ve siyasi problemlerin her geçen gün daha da  büyüyerek   çok zorlu bir hal aldığı, sınırlarımızda ağır ve tehlikeli çatışmaların yaşandığı bir süreçte  Türkiye'nin mevcut sorunların çözümünde  önemli bir aktör olarak yer almasını sağlamak  ayrıca, son derece sert bir coğrafyada konumlanmış ülkemizin  karşı karşıya bırakıldığı krizlerin üstesinden gelebilmek için inanıyoruz ki, şimdi millet olarak birlik olma zamanıdır.

 

            Türkiye'nin  ekonomik anlamda biran evvel atması gereken adımlar olduğu açıktır. Üretim ekonomisine dayalı yatırımlara hız verilmelidir. İstihdam önümüzde bekleyen en önemli ve acil problemlerin başında gelmektedir, istihdam artırıcı önemleri ivediyetle almak zorundayız. Türkiye'nin kaybedecek zamanı yok, seçim gündemini artık geride bırakıp milletimizin birlik ve beraberlik içinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın liderliğinde ülkesi ve geleceği için azimle çalışıp üretmesi ve hep birlikte daha müreffeh bir Türkiye'yi inşa etmesi gerekiyor.

 

            Dünya'da değişik coğrafyalarda savaş gerilimlerinin yükseldiği, ve bunun Türkiye dahil dünya ekonomisini bir belirsizlik rotasına soktuğu düşünüldüğünde, Türkiye'nin önündeki ekonomik sorunların ve risklerin büyüklüğünü görmek mümkündür. Katma değeri yüksek, verimlilik esaslı yatırımlara yönelmenin önemini vurgulamak isteriz.

 

            Türkiye hiç kuşkusuz küresel ekonomideki dalgalanmaların da etkisiyle, büyüme hedeflerinin gerisine düşmüştür, ancak Türkiye'nin genç nüfusu ekonomik büyümede yakalayacağımız ivmenin de anahtarıdır. Kalkınma hedeflerimize odaklanmak ve yetişmiş insan kaynaklarımızı ekonomiye kazandırmak, dünyanın endüstriyel gelişim çıtasını yakalamak zorundayız, bunun için gereken tüm yapısal reformları süratle hayata geçirmeliyiz.

 

            Hızla büyüyen bir Türkiye'nin sağlayacağı ekonomik refah,  gelir adaletsizliğini ortadan kaldıracağı gibi,  demokratik gelişimimiz de hiçbir din, dil ve etnik yapı gözetmeksizin tüm vatandaşların kendisini özgürce ifade ettiği ve eşit hissettiği bir Türkiye tablosu ortaya koyacaktır.

 

            Tüm milleti kucaklayacak, sosyal ve demokratik bir hukuk devleti yolunda ilerlemeyi kararlılıkla sürdürerek yoluna büyük bir özgüvenle devam edecek bir Türkiye için elbirliğiyle çalışmalı ve hepimiz üstümüze düşen görevleri yerine getirmeliyiz

 

            Yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin tüm milletimize hayırlı olmasını dileriz.

 

       Saygılarımızla,

     

    TİKAD BAŞKANI

       Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği