Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Merkez Bankası Faiz Artırma Kararı hakkında Basın Açıklaması

03.02.2014

Basın Açıklaması

                Merkez Bankasının "fiyat istikrarı" ilkesi çerçevesinde aldığı  faizleri yükseltme kararının reel sektör üzerinde bir baskı oluşturması kaçınılmazdır. Umuyoruz ki, Bu faiz artırımı kurlarda denge ve  istikrar sağlanması yönünde işe yarar bir yöntem olsun. Güvenli bir yatırım ortamı ve Türkiye ekonomisi açısından son derece belirleyici olan faiz ve kur dengesi arasındaki gelgitler en fazla serbest piyasa  üzerinde etki yaratacaktır. Dengeli, stabil  bir kur seviyesinin, sürdürülebilir ihracat açısından son derece önemli olduğunu biliyoruz.

            Ancak,   Merkez Bankası’nın para politikasının sadece “fiyat istikrarına” endeksli hareket etmesinin getirdiği sakıncaların başında ekonomik büyümenin zaafiyete uğramasının geldiği de unutulmamalıdır. Dolayısıyla  Türkiye'nin para politikalarının  belirlenmesi aşamasında “ekonomik istikrar”ın da dikkate alınması şarttır.  Dövizdeki ani hareketlenmelerin ve bu hızlı iniş çıkışların getireceği zararlar büyük olacaktır. O nedenle, elzem ayarlamaların yapılması anlaşılır birşeydir; ancak küresel ekonomide kur hareketlerinin yaratacağı büyük dalgalanmaların da hesap edilmesi gerekir. Zira, özellikle reel sektör açısından, ve kobiler açısından yüksek faiz artırımı ciddi sonuçlar yaratabilir.

            Merkez Bankasının faiz artırımı henüz yeni bir gelişmedir, sonuçlarını görmek için biraz beklememizde yarar olduğu görüşündeyiz. TİKAD olarak; ticari yaşamın bundan en az şekilde etkilenmesi için Türkiye olarak, önlemlerimizi almamız gerektiğini düşünüyoruz, çünkü ne Avrupa'daki ekonomik daralma, ne de ABD'deki ekonomik krizin artçıları henüz bitmiş değildir.

            Kurlardaki dalgalanmanın en kısa sürede durulmasını bekliyoruz, zira Avrupa Merkez bankasının da FED gibi parasal genişleme kararı alması söz konusu olabilir. Kurdaki dalgalanmanın dengelenmesi ile birlikte Merkez Bankasının faiz arttırma kararının bu kadarla sınırlı kalmasını bekliyoruz. Küresel büyüme sıkıntılarının yaşandığı bu süreçte yüksek faiz ortamı Türkiye ekonomisinin büyüme dinamiklerini olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte, TİKAD olarak, bu süreçte Merkez Bankasının da katkılarıyla, ülkemizin OECD ülkeleri ve AB ülkeleri ortalamaları üzerinde bir büyüme performansı göstermesini bekliyoruz. İçinden geçtiğimiz dönem, gelişmekte olan piyasalar açısından dikkatli olunması gereken bir süreç olacaktır, Merkez Bankasının da zaten bu yönde daha proaktif eylem biçimine yönelmesini bekliyoruz.

            Türkiye ekonomisinin, siyasal çalkantılardan mümkün olduğunca yıpranmaması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir, son on yılda parlak bir ivme yakalayan ekonomimizin, yine gelişim yönünde ilerleyebilmesi şüphesiz siyasi istikrara bağlıdır. Geçici çözümler ve spekülasyonlar uzun vadede ekonominin kalıcı hasarlar almasına yol açacaktır. Ülke siyasetinin ve ekonomisinin  istikrar rotasından sapmaması için hepimizin özenle çalışması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir.

   TİKAD BAŞKANI

    Nilüfer BULUT
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği