Turkçe | English   

 
 
Köşe Yazıları
İnsanlık Somali´de yeniden doğuyor

Doğu Afrika'da son 60 yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Afrika, her fırsatta gelişmişliği ile övünen batı medeniyeti için turnusol kağıdı görevini üstleniyor.  Yüzyıllardır sömürülen, horlanan ve üçüncü sınıf insan muamelesi yapılan Afrika halkları, bugün kendi makus talihlerine terkedilmişlerdir.

Türkiye başından itibaren gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse hükümetimizin titiz çalışlarıyla elinden gelen gayreti göstermektedir. Tek başına Türkiye’nin çabaları bu sorunun çözümüne yetmeyeceği açıktır. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, dünya ülkeleri reaksiyon göstermekte çok geç kalmışlardır. Kuraklığın başladığı an değil, tükenişin, yokoluşun başladığı anda harekete geçmişlerdir.

Bilindiği üzere 19 Ağustos’da Başbakanımızın ve değerli eşlerinin himayelerinde, açlığın en şiddetli yaşandığı Somali’de kurulan kampları ziyaret ettik. Karşılaştığımız tablo kelimelerin kifayetsiz kaldığı nadir anlardan biriydi.

Yerinde yaptığımız tespitler sırasında orada görev yapan Türk gönüllülerden aldığımız bilgiler, Birleşmiş Milletler’in vurdumduymaz tavırlarıyla bölgede insiyatifini kaybettiğinin belgesi niteliğindeydi. Mogadişu’da yardımların 3 aydır bekletildiği, yardım malzemelerinin adeta çürümeye terkedildiğini öğrendik. Kamplarda dahi insanların iki boyunca aç kaldıkları bilgisine ulaştık.

Birleşmiş Milletler bir an once asli görevlerini üstlenmeli, tüm dünyada ayrım yapmaksızın güç durumda olan insanların yardımına koşmalı, çifte standart uygulamaktan vazgeçmelidir. Birleşmiş Milletler şu anki görüntüsüyle güçlü ve nüfuzlu ülkelerin çıkarlarına hizmet eden, kaynakları kendi saltanatlarının devamı için kullanan, daha da kötüsü güven kaybetmiş ve içi boşaltılmış bir kurum olarak algılanmaktadır.

Bir taraftan açlık ve kuraklıkla mücadele eden, diğer yandan on yıllardır bitmeyen çatışma ve terör ortamında kendi kaderlerine terkedilen Afrika halkları için, tüm dünyayı duyarlı olmaya, sadece bugün değil gelecekte de sorunun kesin çözümü için stratejiler oluşturmaya ve en önemlisi Birleşmiş Milletler’I asli görevlerine dönmeye davet ediyoruz.

Türkiye üstlendiği görevle, bölgenin kalkınmasında ve sorunların kalıcı olarak çözülmesi için attığı adımlarla, tüm dünyaya öncülük edecektir. Milletçe bu vizyona sahip çıkmalı ve daha ileriye götürmek için sahip olduğumuz imkanları seferber etmeliyiz.
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği