Turkçe | English   

 
 
Köşe Yazıları
İnsanlık Somali´de yeniden doğuyor

Doğu Afrika'da son 60 yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Afrika, her fırsatta gelişmişliği ile övünen batı medeniyeti için turnusol kağıdı görevini üstleniyor.  Yüzyıllardır sömürülen, horlanan ve üçüncü sınıf insan muamelesi yapılan Afrika halkları, bugün kendi makus talihlerine terkedilmişlerdir.

Türkiye başından itibaren gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse hükümetimizin titiz çalışlarıyla elinden gelen gayreti göstermektedir. Tek başına Türkiye’nin çabaları bu sorunun çözümüne yetmeyeceği açıktır. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, dünya ülkeleri reaksiyon göstermekte çok geç kalmışlardır. Kuraklığın başladığı an değil, tükenişin, yokoluşun başladığı anda harekete geçmişlerdir.

Bilindiği üzere 19 Ağustos’da Başbakanımızın ve değerli eşlerinin himayelerinde, açlığın en şiddetli yaşandığı Somali’de kurulan kampları ziyaret ettik. Karşılaştığımız tablo kelimelerin kifayetsiz kaldığı nadir anlardan biriydi.

Yerinde yaptığımız tespitler sırasında orada görev yapan Türk gönüllülerden aldığımız bilgiler, Birleşmiş Milletler’in vurdumduymaz tavırlarıyla bölgede insiyatifini kaybettiğinin belgesi niteliğindeydi. Mogadişu’da yardımların 3 aydır bekletildiği, yardım malzemelerinin adeta çürümeye terkedildiğini öğrendik. Kamplarda dahi insanların iki boyunca aç kaldıkları bilgisine ulaştık.

Birleşmiş Milletler bir an once asli görevlerini üstlenmeli, tüm dünyada ayrım yapmaksızın güç durumda olan insanların yardımına koşmalı, çifte standart uygulamaktan vazgeçmelidir. Birleşmiş Milletler şu anki görüntüsüyle güçlü ve nüfuzlu ülkelerin çıkarlarına hizmet eden, kaynakları kendi saltanatlarının devamı için kullanan, daha da kötüsü güven kaybetmiş ve içi boşaltılmış bir kurum olarak algılanmaktadır.

Bir taraftan açlık ve kuraklıkla mücadele eden, diğer yandan on yıllardır bitmeyen çatışma ve terör ortamında kendi kaderlerine terkedilen Afrika halkları için, tüm dünyayı duyarlı olmaya, sadece bugün değil gelecekte de sorunun kesin çözümü için stratejiler oluşturmaya ve en önemlisi Birleşmiş Milletler’I asli görevlerine dönmeye davet ediyoruz.

Türkiye üstlendiği görevle, bölgenin kalkınmasında ve sorunların kalıcı olarak çözülmesi için attığı adımlarla, tüm dünyaya öncülük edecektir. Milletçe bu vizyona sahip çıkmalı ve daha ileriye götürmek için sahip olduğumuz imkanları seferber etmeliyiz.
Faaliyetler
18.12.2019
TİKAD geleneksel yıl sonu yemeği, 18 Aralık da Hilton Bosphorus´ta gerçekleştirildi.


18.09.2019
Önceki dönem faaliyetlerinin değerlendirildiği ve yeni projelerin ele alındığı TİKAD yeni çalışma dönemi açılış toplantısını, üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik


12.09.2019
TİKAD´ın üyesi olduğu, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Kalkınma Kurulu´nun 18. Kurul Toplantısı, 12 Eylül Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD adına Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


25.06.2019
3. KKTC Kobi Zirvesi, `İnovasyon ve Bilişim´ temasıyla Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı ve KOBİ Geliştirme Merkezi tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde düzenlendi. Zirvede, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut konuşmacı olarak yer aldı.


19.06.2019
Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ve Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) işbirliğiyle Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER)´i kurdu. Projenin basın lansmanı İstanbul´da basının yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği