Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
YENİ KURULAN HÜKÜMET HAKKINDA Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

 

            01 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen 2015 Genel Seçimleri'nin geniş bir katılımla ve huzur içinde gerçekleşmesinin ardından, Türkiye'yi yeni dönemde yönetecek kabine belirlenmiştir. Türkiye'nin hızla ekonomik ve siyasi konulara odaklanması ve istikrarı sağlamaya dönük çalışmalara yönelmesi gereken bir süreçte yeni hükümetin böyle kısa süre içinde kurularak, kamuoyuyla paylaşılmış olmasını sorumluluk örneği olarak görüyor, teşekkür ediyoruz.

            Yeni hükümet üyelerimizin tamamının Türkiye'yi daha ileriye taşıyacak vizyon ve ülkemizin ağır problemlerini göğüsleyebilecek liyakata sahip isimler arasından seçilmiş olması umut ve memnuniyet vericidir.

            Ekonomik istikrarımızın sürdürülebilir temeller üzerinde ilerlemesi ve sosyal barışın tesisi için tüm kabine üyelerimizin büyük bir azimle çalışacaklarına inancımız tamdır.

            Türkiye gerek sosyo-kültürel ve gerekse jeopolitik konumu nedeniyle, uluslararası zeminlerde kuşkusuz, hassas dengeler üzerinde yürümek zorunda olmuştur her zaman. Ancak sahip olduğumuz devlet geleneği ve milli birlik duygusu ülkemizin dünyada güçlü ve saygın ülkeler arasında yer almasını sağlamıştır.

            Nitekim, ortadoğu coğrafyası bugün belki de tarihinin en zorlu sürecinden geçiyor, dış politikamızın yeni koşullar doğrultusunda ilerleyeceği yol mutlaka Türkiye'nin çıkarına olacaktır. Bunu mümkün kılmanın yolu da elbette güçlü bir hükümetin kurulmasından geçiyordu; Türkiye bunu başarmıştır.

            Biliyoruz ki; gelişmekte olan, büyüme ivmesinde olan bir ekonominin üzerindeki yük de çok fazladır. Ancak, kadınların dahil edilmediği ekonomilerin daralma yaşadıkları da bir vakadır. Dolayısıyla, yeni hükümetimizden kadınların ekonomiye katılım koşullarına öncelik vermesini, ve genç girişimcilerin ülkemiz için önemli bir potansiyel oluşturduğuna dikkat çekmesini bekliyoruz. İki kadın bakanımızı da her bakımdan desteklediğimizi burada özellikle ifade etmek isteriz. Kadınların kabinede yarı yarıya temsil edildiği dönemlerin çok uzaklarda olmamasını ümit ediyoruz.

            Yeni kabinemizin, "Uluslarası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" nden bir gün önce açıklanmış olmasını vesile saymak, ve kadına şiddetin ülkemizde ulaştığı vahim noktanın altını çizmek istiyoruz. Bu mesele sadece kadınlara ait bir sorun olarak görülemez, toplumu hızla çürüten ve insan haklarının en ağır şekilde ihlali anlamına gelen kadına yönelik şiddetin önlenmesi için acil ve kalıcı çözümlerin ciddiyetle ele alınmasına ihtiyaç vardır. Bununla ilgili gereken adımların geciktirilmeden atılmasını arzu ediyoruz.

            Tüm kabine üyelerimizi tebrik ediyor, yeni hükümetimizin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

               Saygılarımızla

    

           TİKAD BAŞKANI

 

              Nilüfer BULUT
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği