Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Cinsiyet Ayrımcılığı hakkında TİKAD Basın Açıklaması

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Türkiye'de kadınlar gerek toplumsal gerekse siyaset alanında son on yılda oldukça önemli yollar kat etmiştir. Üretim dahil, iş dünyasının her alanında kendini ortaya koyarak ülkenin ekonomik hayatında da etkili bir yer tutumuştur. Nitekim TİKAD olarak, biz  işkadınlarının gücünün neler sağlayabileceğini, kadının neleri başarabileceğini bizzat tecrübelerimizden biliyoruz.

Bu ülkenin kaderi şekillendirilirken kurtuluş savaşında  kadın ve erkek birlikte yol almışlar, Türkiye'yi daha ileri taşımada da kadınlar her zaman hep en ön safta olmuşlar ve en büyük çileleri de en çok onlar çekmişlerdir. Ama buna karşılık, Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılık o noktaya varmıştır ki, kadının kıyafeti, görünümü, duruşu, konuşma tarzı gibi son derece kişisel konular dahi siyaset ve hatta toplumsal ayrımcılık malzemesi yapılabilmiştir. Türkiye demoratikleşme yolunda önemli adımları atmışken; bugün hala kadının kıyafetini, görünümünü siyaset malzemesi yapan sözüm ona aydınlar olduğunu görmekten TİKAD olarak büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Siyasi görüşleri ne olursa olsun, insanların kıyafet seçimleri onların özgürlük alanlarıdır ve Cüneyt Arcayürek gibi  köşe yazarlarının kadınları kıyafet ve bedenlerinden dolayı aşağılamaları kabul edilemez bir durumdur.  Cüneyt Arcayürek'in Cumhurbaşkanımızın eşine ve Başbakanımızın  eşine karşı 1 Eylül 2013 tarihli köşe yazısında kullandığı üslubu  son derece nezaketsiz bulduğumuzu, entelektüellikten uzak, dogmatik bir beynin ürünü olduğu açıkça belli olan bu kaba ve düşüncesiz uslup sebebiyle de  kendisini kınadığımızı ifade etmek isteriz.

 İnanç özgürlüğü, bireysel hak ve özgürlüklere dönük derin bir tahammülsüzlüğü gösteren ve 21. yüzyıla hiç yakışmayan bu çağ dışı tutum, bu haliyle aslında   kadına karşı yapılmış bir  saygısızlık sınırını aşmaktadır. Kadını bir anlamda sömürü malzemesi yapan bu ve benzeri yaklaşımlar karşısında bütün kadınların ortak tavır alması, kadın yazarlarımızın, gazetecilerimizin, entelektüellerimizin, kanaat önderlerimizin sessiz kalmaması gerektiği düşüncesindeyiz.

Bu vesileyle, TİKAD olarak birkez daha belirtmek isteriz ki,  kadınlar ve erkekler bu toplumu birlikte ileri taşıyacaklardır, bugüne kadar başardıklarıyla Türk kadını  gücünü herkese kanıtlamıştır. TİKAD olarak, kadını aşağılayan bir zihniyetin tezahürü olan her türlü dil ve üslubun karşısında olduğumuzu ve bu türden ayrımcılıklarla mücadele etmeyi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz.   

 

TİKAD BAŞKANI

 Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği