Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Dünya Ekonomik Forumu Cinsiyet Uçurumu Raporu Basın Açıklaması

 

 BASIN AÇIKLAMASI

 

Bilindiği üzere son yedi yıldır yayınlanmakta olan ve her yıl merakla beklenen Dünya Ekonomik Forumu, Cinsiyet Uçurumu Raporu açıklandı. Konunun her açıdan tarafı olmamız nedeniyle, bizzat Davos'tan tarafımıza iletilen detaylı raporu  ayrıntılı olarak inceledik. Bu Rapor'un bize gösterdiği sonuçlar  ne yazık ki pek memnuniyet verici olmadı; zira Hiçbir STK önderi, hele hele kadınların her alanda gelişimini desteklemeyi  hedefleyen bir STK'nın önderi kadınların özetle yaşam kalitesini gösteren bu tür raporlarda ülkesini alt sıralarda görmek istemez.

Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu'na göre; Türkiye  Eğitim-Sağlık ve Yaşam Beklentisi- Ekonomik ve Siyasi Katılım başlığında toplam 136 ülkenin yer aldığı listede 120. sırada yer almıştır, ve bu vahimdir.

Ayrıntıya inersek, bu 136 ülke arasında Eğitim alanında, yani TİKAD'ın en fazla önem verdiği ve en fazla çalışmalar yürüttüğü alanda, 104. sıradayız. Sağlık alanında 59. sıradayız.  Siyasi katılımda 103. sırada, İş gücüne katılımda 127. sıradayız, yani TİKAD'ın yine en fazla önem verdiği ve en fazla çalışma yürüttüğü alanlar; özetle Türkiye bu yılda geçen yıllarda olduğu gibi kadınlar konusunda parlak bir tablo sergilemedi.

Yukarıda da belirttiğim gibi, eğitim - siyaset yapma - işgücüne  katılım, TİKAD'ın hassasiyetle üzerinde durduğu konulardır. Bunun en başta nedeni ülkemizde bu alanlardaki, hepimizin bildiği, büyük eksikliğin giderilmesi, kadınların hak alanlarının genişletilmesi ve kadını yaşamın içine katma çabasıdır. Biliyoruz ki kadınların durumunun bir ülkenin gelişmişliğini gösteren en büyük kanıt kabul edilmesinin nedeni, aslında bir anlamda da toplumu geliştirecek ana unsurun yine kadınların kendileri olmalarından kaynaklanıyor.

Bu konuda kadınlarımıza da çok iş düşüyor elbette, kendi yaşamlarımızın sorumluluğunu taşımaktan vazgeçmemeliyiz, şayet bunu yaparsak ezilmeyi daha baştan kabul etmişiz demektir. Her kadın kendi hayatının baş rol oyuncusu olmalıdır, kadınlarımızın içlerinde bu gücü taşıdığına kesinlikle inanıyorum.

Bu raporu bize Türkiye'nin atması gereken adımları hızlandırması gerektiğini gösteren bir hatırlatma olarak almalı ve yola devam etmeliyiz, çünkü toplum kadın ve erkek olarak bir bütündür. Ülkenin genel refahı ve gelişimi arttığında bu kadınların bundan aldıkları paya da yansıyacaktır.

Ülkemizin ekonomik gelişimi, çalışma hayatının iyi düzenlenmesi ister istemez ağırlığını kadın işçilerin oluşturduğu kayıt dışının azalmasını sağlayacaktır. Eğitim alanına yapılacak hem fiziki hem beşeri  yatırımlar bize nitelikli genç kızlar sağlayacaktır; bu olduğunda da onları işgücünün veya  siyasi hayatın dışına itmeye güç yetmeyecektir. Toplum olarak beşeri gücümüzün niteliği arttığında inanıyorum ki bu ilerleme hayatın her alanına olumlu yansıyacak ve Türkiye bu raporlarda hep alt sıralarda olmaktan kurtularak daha üstlere çıkacaktır.

 

 

            Saygılarımla,

 

            Nilüfer BULUT

          TİKAD BAŞKANI

 
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği