Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

 

 

8 MART 2014 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ RANT KAPISI OLMUŞTUR!

 

         Her şeyin bir  para kazanma aracı haline getirildiği çağımızda, tüketim üzerine kurgulanmış bir 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü daha kutluyoruz. Ve görüyoruz ki yine,  kadınlar ya bizzat tüketim  objesi olarak kullanılmakta ya da salt tüketen, tüketici olarak kıymetlendirilen bir sınıfa sokulmaktadırlar. Cinsel meta olarak lanse edilmeleri, kadınların erkeklerin durduğu nokta üzerinden konumlandırılmaları ne yazık ki içinde yaşadığımız  erkek egemen tüketim dünyasının doğal sonucudur.

 

         Nitekim, en çarpıcı reklam malzemesi olan kadınların sorunlarına dönük üretilen projelerin dahi çözüme değil, prim yapmaya yönelik  olduğunu bizzat bu çalışmaların hiçbir somut sonucunun olmamasından görüyor, anlıyoruz. Gün geçmiyor ki kadın sorunlarının bir ucundan tutan yeni bir proje açıklanmasın; büyük şirketlerin, kurumların "marka algısı yaratma" reklam yöntemlerinden biri olarak, maalesef kadınlara değil markaya fayda getiren bir araç haline getiriliyoruz ve içi boş sloganlarla içeriksiz temelsiz sözüm ona kadın projeleriyle yüz yüze geliyoruz. Kurumların bu tip çalışmalarını da artık yeniden değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde, sorunlarımız dahi bir rant kapısına dönüşüyor, ama hiçbiri çözülmüyor.

 

         Tüm bu dayatmacı yaklaşımlar karşısında güç birliği yapmak,  daha etkili itirazlarda bulunmak,  sorunlara her yönüyle sahip çıkmak zorundayız. Kadınlar ancak birlikte hareket ettiklerinde yol alabilirler. Onu hor gören zihniyetin, ve bu hor görme biçimlerinin kentlerdeki tezahürü farklı, kırsaldaki tezahürü farklı da olsa, neticede  ayrımcılığa maruz kalan, susturulan, "haddi bildirilen" ve tüketim çılgınlığının sömürü aracı haline getirilen kadındır.

 

         Oysa, güçlü kadınların yaşadıkları çağları nasıl şekillendirdikleri herkesin malumudur. Kleopatra Mısırın kaderini değiştirmiştir, Hürrem Sultan'ın Osmanlı tarihinin akışını etkilemediği söylenebilir mi? Hz. Ayşe'nin kızların eğitimi konusunda müslüman dünyaya ışık tutmadığını söylemek nasıl mümkün olur? Kız çocuklarının öldürüldüğü bir dönemde,  başardıklarını düşünürsek ticari hayatın belkide en başarılı kadını Hz. Hatice değil midir?  Kadınlar kendi güçlerinin farkına vardıkları, omuz omuza verip, birlikte çalıştıkları zaman dünya çok daha iyi bir yere dönüşecektir.

 

         Türkiye'de kadın istihdamı oranı %28.5 iken,  geçtiğimiz yıl içersinde 842 kadının şiddet sonucunda öldüğü rapor edilmişken, önümüzdeki yerel seçimler için gösterilen 4 bin 155 toplam aday arasında sadece 246 tane kadın  aday varken,  kadınların gündelik söylemleri bir tarafa bırakmaları ve tüm bu rakamların kadınlar lehine düzeldiğini görmek için güçlü kadınların güçlerini birleştirerek çözüm yolunda birlikte çalışmaları gerekmektedir.

 

         8 Mart Dünya Kadınlar gününü, yıl boyunca unutulan kadının şöyle bir hatırlandığı, kimilerinin doğum günü, sevgililer günü kutlar gibi kutladığı, kimilerinin de kadın meseleleri gündemli konuşmalar yapıp günü kurtardığı bir sektörel menfaat aracı olmaktan çıkartmak, kadınların eleştirilerini ve tepkilerini ancak daha etkili biçimde ortaya koymalarıyla aşılabilecektir.  

 

 

 

TİKAD BAŞKANI

 

NİLÜFER BULUT

 

 

 
Faaliyetler
09.03.2020
9 Mart 2020 TİKAD Genel Kurulu gerçekleşti, Sayın Nilüfer Bulut yeniden yönetim kurulu başkanı olarak seçildi


06.03.2020
Emine Erdoğan Hanımefendi´nin Teşrifleriyle, Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz törende gong "Kadın-Erkek Eşitliği" için çaldı.


02.03.2020
Suriye´nin İdlib vilayetinde gerçekleşen saldırı sonucunda şehit olan askerlerin ardından, aralarında TİKAD´ın da yer aldığı 30 stk ortak bir basın toplantısı yaparak saldırıyı kınadıklarını bildiren basın açıklaması yaptılar.


22.02.2020
TİKAD´ın Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Girişimci Kadın Merkezi projesi GİKAMER´in tanıtım toplantısı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla the Grand Tarabya otel´de gerçekleştirildi.


28.01.2020
Üyesi bulunduğumuz İstanbul Kalkınma Ajansı kurulunun 28 Ocak´ta İSO´da gerçekleştirilen 20. Kurul toplantısına TİKAD´I temsilen sn Nilüfer Bulut katıldı.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği