Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
2014 İlk Çeyrek Büyüme Rakamları Basın Açıklaması

 

2014- İLK ÇEYREKTE EKONOMİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. TÜİK\'in rakamlarını baz aldığımızda, üretim yöntemiyle GSYH, 2014 yılı birinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla yüzde 4,3\'lük artışla 29 milyar 210 milyon lira, cari fiyatlarla ise yüzde 14,8\'lik artışla 407 milyar 310 milyon lira olmuştur.

İmalat sanayinde ise, 2014 yılı birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 18,6\'lık artışla 67 milyar 81 milyon lira, sabit fiyatlarla yüzde 4,9\'luk artışla 7 milyar 518 milyon lira, finans ve sigorta faaliyetlerinin yılın ilk çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 4,5\'lik azalışla 12 milyar 839 milyon lira, sabit fiyatlarla yüzde 13,9\'luk artışla 4 milyar 5 milyon lira olduğu görülüyor.

 Genel olarak baktığımızda, Türkiye ekonomisi 2014 yılının  ilk çeyreğinde yüzde 4,3 büyümüştür. Dünya genelinde ve AB\'deki genel toparlanmaların yarattığı dış talebin bunda etkili olduğu görülüyor.  Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları, ülkemizde son dönemde hükümete dönük sert siyasi müdahelelere rağmen ekonominin bundan fazla etkilenmediğinin ve  Türkiye\'nin yerli ve yabancı yatırımcıya güvenli bir yatırım ortamı sunduğunun, ekonomisinin artık kırılgan olmanın çok uzağında olduğunun göstergesidir. Tüm ekonomistler kabul etmektedir ki,  hükümetin en büyük başarılarından birisi de ekonomi alanındaki yüksek performansıdır,  dünyada yaşanan en sert ekonomik kriz süreçlerini Türkiye\'nin fazla etkilenmeden atlatmasında  sayın başbakanın ekonomik göstergeleri yakından takip etmesinin ve Türkiye ekonomisinin güçlendirilmesi konusuna gösterdiği  özenin payı büyüktür.

 Yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde gerçekleşen  büyüme Türkiye\'nin ve ekonomimizin gücünü göstermektedir. Ancak, hiçbirimizin  siyasi münazaralarla kaybedecek fazla zamanı yoktur, ülkemizin geleceğinin bizlerin ortak geleceği olduğunu kimse aklından çıkarmamalıdır.  Türkiye\'nin kalkınma hamlelerini beraberce desteklemeli ve çok daha yüksek büyüme rakamlarına ulaşmak için çalışmalıyız.

 İş dünyasını temsil eden bizlerin, daha çok yatırım yapma konusunda daha istekli  olması, üretime dayalı ekonomiyi teşvik eden projeler gerçekleştirmesi gerekmektedir.  Herkesin refahtan pay aldığı bir Türkiye\'yi hep birlikte inşa etmek için uğraşmalıyız,  çünkü güçlü Türkiye ancak güçlü bir ekonomiyle mümkün kılınabilir.

 

   Saygılarımızla

 TİKAD BAŞKANI

 Nilüfer BULUT

 
Faaliyetler
18.12.2019
TİKAD geleneksel yıl sonu yemeği, 18 Aralık da Hilton Bosphorus´ta gerçekleştirildi.


18.09.2019
Önceki dönem faaliyetlerinin değerlendirildiği ve yeni projelerin ele alındığı TİKAD yeni çalışma dönemi açılış toplantısını, üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik


12.09.2019
TİKAD´ın üyesi olduğu, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Kalkınma Kurulu´nun 18. Kurul Toplantısı, 12 Eylül Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD adına Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


25.06.2019
3. KKTC Kobi Zirvesi, `İnovasyon ve Bilişim´ temasıyla Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı ve KOBİ Geliştirme Merkezi tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde düzenlendi. Zirvede, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut konuşmacı olarak yer aldı.


19.06.2019
Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ve Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) işbirliğiyle Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER)´i kurdu. Projenin basın lansmanı İstanbul´da basının yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği