Turkçe | English   

 
 
Başkan'dan
Sn.Bülent Arınç'ın Konuşmasıyla ilgili Basın Açıklaması

 

31.07.2014

 

BIRAKIN KADINLAR, GÜLEBİLİYORSA, GÖNLÜNCE GÜLSÜN !

                                                  BASIN AÇIKLAMASI

 

Sayın Bülent Arınç başta biz kadınlar olmak üzere Türkiye'yi  aydınlık bir geleceğin beklediğine inanan pek çok kişiyi  üzen açıklamalarda bulunmuştur.  Burada dile getirilen  "Kadın herkes içinde kahkaha atmayacak" ifadesini  talihsizlik olarak nitelendirmemek maalesef mümkün değildir.

 Aslında, tüm dünyada varolan kadınlar üzerinden siyaset yapma alışkanlığının bir neticesi olarak, kadınların nasıl giyineceği, nasıl oturup kalkacağı, nasıl güleceği, nasıl eş, nasıl anne olacağı gibi konulara ilişkin söylemlerin  siyasetçilerin dilinden sesletilmesinin toplumları geri götürecek yaklaşımlar olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

21. yüzyılda Türkiye'nin geldiği nokta, binlerce sorunumuz bir kıyıda beklerken,  kadının nasıl güleceğine ilişkin tartışmalar yürütmek olmamalıdır. Sayın Arınç da bu ülkenin bir ferdidir ve bu konuda fikirlerini paylaşma hakkına sahiptir, ama bir siyasetçi olarak yarattığı etkinin büyüklüğü ona ilave bir sorumluluk yüklemektedir.

Dolayısıyla, toplumlarda kadına bakışın "koruyucu"  ve kadın algısının "çaresiz ve desteğe muhtaç"  biçiminde olması doğru değildir, çünkü bu şekilde siz kadını erkeğin insafına ve vicdanına terketmiş sayılırsınız ki, bir de üstelik kadına hiçbir pragmatik faydası dahi zaten yoktur.

Kadın meselesi sadece kadınların çözebileceği bir mesele olmanın çok ötesindedir, sorunun kaynağı sadece kadın olmadığı gibi çözümü de sadece kadınlarda aramak yanıltıcıdır.  Çünkü kadın ve erkek toplumun iki yanı, dolayısıyla bu problemin de iki farklı yüzüdür. Kadınlar kadar erkeklerin de kadına dönük buyurgan yaklaşımları kırmak ve karşısındakinin kendi eşiti bir birey olarak görülmesini sağlamak için gereken zihniyet değişimi yolunda uğraş vermesi gerekmektedir. Bu kadının değil, toplumun sorunudur.

Türkiye gerek ekonomik, gerekse demokratik anlamda büyük bir değişim-dönüşüm yaşarken, toplum pek çok bakımdan yenilenip kabuk değiştirirken, dünyada büyük sorunlarla mücadele edilirken bugün bizim gündemimiz ileriye, daha ileriye nasıl gideriz, dünyada barış ortamını nasıl sağlarız olmalıdır. Kadınların nasıl gülecekleri değil.

Bu nedenledir ki, TİKAD olarak, bu talihsiz sözleri Sayın Arınç'ın resmi değil, ama kendi fikri açıklamaları olarak gördüğümüzü ve paylaşmadığımızı, ayrıca  kendisinin kadınlarımıza bir özür borçlu olduğunu düşündüğümüzü ifade etmek isteriz.

        

 

        TİKAD BAŞKANI

        NİLÜFER BULUT

 
Faaliyetler
18.12.2019
TİKAD geleneksel yıl sonu yemeği, 18 Aralık da Hilton Bosphorus´ta gerçekleştirildi.


18.09.2019
Önceki dönem faaliyetlerinin değerlendirildiği ve yeni projelerin ele alındığı TİKAD yeni çalışma dönemi açılış toplantısını, üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik


12.09.2019
TİKAD´ın üyesi olduğu, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Kalkınma Kurulu´nun 18. Kurul Toplantısı, 12 Eylül Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası´nda gerçekleştirildi. Toplantıya, TİKAD adına Sayın Nilüfer Bulut katıldı.


25.06.2019
3. KKTC Kobi Zirvesi, `İnovasyon ve Bilişim´ temasıyla Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı ve KOBİ Geliştirme Merkezi tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde düzenlendi. Zirvede, TİKAD Başkanı Sayın Nilüfer Bulut konuşmacı olarak yer aldı.


19.06.2019
Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ve Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) işbirliğiyle Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER)´i kurdu. Projenin basın lansmanı İstanbul´da basının yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.


Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2011 Türkiye İş Kadınları Derneği